De arrangemang som inte har en "Boka!"-länk till höger säljer vi bara över disk. Välkommen in!
Evenemang Plats Datum Tid Pris Bokning
Guidad tur Ostindiefararen t.o.m. 31 aug 12.00 120 :- Boka!
Örgryte IS Gamla Ullevi t.o.m. 10 nov 19.00 div. :- Boka!
IFK Göteborg Gamla Ullevi t.o.m. 28 okt 19.00 div. :- Boka!
BK Häcken Bravida Arena t.o.m. 31 okt 19.00 div. :- Boka!
GAIS Gamla Ullevi t.o.m. 4 nov 19.00 div. :- Boka!
Harlowmordet: Deckargåta GTS Konferens & Festvåning t.o.m. 15 dec 18.00 695 :- Boka!
Showtime Vasa GTS Konferens & Festvåning t.o.m. 8 dec 18.00 695 :- Boka!
Ångaren Bohuslän Göteborgs Skärgård t.o.m. 12 sep 18.30 div. :- Boka!
Ståuppklubben Henriksberg t.o.m 8 aug 20.00 185/585 :-
Den fantastiska resan till The Good Old Days Jonsereds Herrgård & Trädgårdar t.o.m 22 jul 19.00 255-495 :- Boka!
Kuta och Kör Gunnebo t.o.m 12 aug 19.00 248/495 :- Boka!
Marstrandsfånge nr 90 Kleist Carlstens Fästning t.o.m 25 aug 18.15 505/895 :- Boka!
Pirates of Södra Skärgården Brännö 18 - 28 jul 19.00 250/125 :- Boka!
Transatlantic Cabaret Pustervik 19 jul 19.00 205 :-
Styrsöfestivalen Styrsö 20 + 21 jul 13.00 520 :-
Posörerna spelar Lundell Brännö Värdshus 20 jul 20.00 150 :-
Robin Paulsson Villa Belparc 20 jul 19.30 170 :- Boka!
Tarrus Riley & The Black Soil Band Pustervik 20 jul 21.00 295 :-
Y-Otis & Lucia Cadotsch Speak Low Nefertiti 20 jul 18.00 200 :-
Kim Larsen & Kjukken Trädgårns Utescén 20 jul 19.30 495 :- Boka!
Spöket i Köket Nefertiti 21 jul 18.00 180 :-
Guns N Roses Ullevi 21 jul 18.30 510-995 :- Boka!
David Urwitz Brännö Värdshus 27 jul 20.00 200 :-
Wave Festival Asperö Dansbana 27 + 28 jul 12.00 425-840 :- Boka!
Dana Dragomir Annedalskyrkan 27 jul 19.00 100/290 :- Boka!
Borgholm Brinner: In Flames m.fl. Borgholms Slottsruin 27 + 28 jul 15.00 1645 :- Boka!
Kasper Agnas Cirkus Nefertiti 27 jul 18.00 180 :-
GBG Wrestling: GBG Rumble Pustervik 27 jul 19.00 265/310 :-
Västkusteffekten Villa Belparc 27 jul 19.30 310 :-
Really Dan feat. Jojje Wadenius Nefertiti 28 jul 18.00 245 :-
Moneybrother Villa Belparc 28 jul 19.00 275 :- Boka!
Valupptakt med F! Pustervik 28 jul 19.00 145 :-
Sinne Eeg & Lars Jansson Duo Nefertiti 4 aug 18.00 275 :-
Vintage Trouble Pustervik 6 aug 19.00 350 :- Boka!
Way Out West 2018 Slottsskogen 9 - 11 aug 12.00 1995 :- Boka!
Northlane Fängelset Härlanda 12 aug 19.00 250 :- Boka!
The Used Pustervik 14 aug 19.00 350 :-
Isak Danielsson Pustervik 16 aug 19.00 135 :-
The Darts Café Hängmattan 17 aug 20.00 100 :-
Roger Waters Friends Arena 18 aug 20.00 635-1240 :- Boka!
Science-Fiction in Concert Gunnebo 18 aug 19.00 175/225 :- Boka!
Sam Outlaw & Band Pustervik 19 aug 19.00 275 :-
Calexico / Songs of Boda Pustervik 21 aug 19.00 375 :- Boka!
Lena Philipsson Stenungsbaden 24 aug 20.00 495 :- Boka!
Tisdass: Yamadan Tour Nefertiti 24 aug 18.00 180 :-
Dancehall Festival Pustervik 24 aug 21.00 150/220 :-
Höj Rösten-turnén! Nynningen, Wollter m.fl. Pustervik 25 aug 19.00 175 :-
Lars Demian & David Tallroth Nefertiti 25 aug 18.00 275 :-
Dylan Leblanc & The Pollies / Nicole Atkins Pustervik 26 aug 19.00 250 :- Boka!
Kevin Hart Scandinavium 26 aug 19.30 530-1170 :- Boka!
Tyler Childers / David Ramirez Pustervik 27 aug 19.00 225 :-
Zephaniah OHora / Kristina Murray Pustervik 28 aug 19.00 200 :-
Gråtande händer Stora Teatern 28 aug 18.00 225 :-
Los Lobos Pustervik 29 aug 19.00 440 :-
Kajsa Grytt Nefertiti 30 aug 18.00 285 :-
Alleycat Allnighter Musikens Hus 31 aug 20.00 170 :-
Susanna Risberg med gäster Nefertiti 31 aug 18.00 180 :-
Liedström & Co med Ebbot & Vreeswijk Pustervik 1 sep 19.00 175 :-
Best of Bowie Musikens Hus 1 sep 21.00 320 :- Boka!
Föllakzoid / Lamagaia / Nonn Pustervik 1 sep 21.00 175 :-
Tror du att du kan förändra världen Stora Teatern 2 sep 19.00 150 :-
Carl Verheyen Restaurang Ester 4 sep 19.30 170 :- Boka!
Forum för Poesi & Prosa Musikens Hus 5 sep 19.00 80/50 :- Boka!
Classic Jazz Festival 2018 Valand 7 - 9 sep 12.00 120-650 :- Boka!
La Luz / The Blank Tapes Pustervik 7 sep 21.00 145 :-
Rock Show Park Lane fr.o.m. 7 sep 18.30 965/1398 :- Boka!
Llegó la Rumba Brewhouse 7 sep 21.00 275-1545 :-
Uno Svenningsson Stora Teatern 7 sep 20.00 495/595 :-
GWO: Rom - den eviga staden Kronhuset 8 sep 16.00 205/225 :-
Rene Alvarez Y Su Cuban Combination Brewhouse 8 sep 20.00 275/330 :-
Bäddat för Trubbel Musikens Hus 8 sep 21.00 140 :-
Dan Hylander & Raj Montana Band Stora Teatern 8 sep 20.00 420 :-
Bohuslän Big Band: Blue Note Stora Teatern 9 sep 16.00 295 :-
Judah Friedlander Pustervik 13 sep 19.00 320 :-
Gurls Nefertiti 13 sep 18.00 200 :-
Los Fastidios / City Saints Musikens Hus 14 sep 20.00 180 :-
Glen Matlock / Peter Kagerland / Punk Jon Frölunda Kulturhus 14 sep 17.30 225 :- Boka!
Frölunda Indians Scandinavium fr.o.m 15 sep 19.30 div. :- Boka!
Amen Dues Pustervik 15 sep 21.00 165 :-
Karsten Torebjer Draken 15 sep 19.30 315 :-
Brent Cobb Pustervik 16 sep 19.00 250 :-
Deafheaven / Inter Arma Pustervik 17 sep 19.00 320 :-
Toots & The Maytals Pustervik 19 sep 19.00 415 :-
Macken Lorensbergsteatern fr.o.m. 20 sep 19.30 595-1050 :- Boka!
Kamelot / Leaves Eyes / Dynazty Pustervik 20 sep 19.00 385 :-
How to become Swedish in 60 minutes Draken 21 sep 19.00 390/350 :-
Björn & Johan: Din j-vla fegis Kajskjul 8 21 + 22 sep 21.00 465-815 :-
Gala Elegance: John Kluge & Sofia Källgren Valand 21 sep 19.00 795 :- Boka!
Albin Lee Meldau Pustervik 22 sep 19.00 165 :-
Texas Pustervik 23 sep 19.00 390 :- Boka!
Fredrik Lindström: Samkväm Draken 25 sep 20.00 385 :-
Dubioza Kolektiv Pustervik 25 sep 19.00 365 :-
GWO: Svenska marscher Kronhuset 25 sep 19.00 205/225 :-
Queen Zenobia Stora Teatern 26 sep 19.00 200 :-
Banditos Pustervik 26 sep 19.00 200 :-
The Musical Box Stora Teatern 27 sep 19.00 705 :-
Svenska Akademin Pustervik 28 sep 20.00 275 :-
Saxon / Y&T / Raven Apollon - Trollhättan 28 sep 19.00 505 :-
David Batra: Elefanten i rummet Draken 28 + 29 sep 19.30 475 :-
Hästpojken Pustervik 29 sep 19.00 295 :-
Mike Epps Lorensbergsteatern 29 sep 23.00 375 :- Boka!
Bra Mkt Sämre! Bio Roy 29 sep 21.00 345 :-
GWO: Festival - Göteborg Art Sounds Kronhuset 29 sep 19.00 80/100 :-
Olof Wretling Stora Teatern 29 sep 19.00 425 :-
Från West End till Göteborg Stora Teatern 30 sep 18.00 285 :-
Dogville Folkteatern 3 - 27 okt 19.00 90-280 :-
Gårda Humorklubb: Apelgren, Rheborg & Andersson Brewhouse 4 okt 20.00 190 :- Boka!
Songs: Molina - A Memorial Pustervik 4 okt 19.00 250 :-
Soul Night Stora Teatern 4 okt 19.00 395 :-
Emma Knyckare: Årets Mama Draken 4 okt 20.00 365 :-
Johan Rheborg: Säker på att jag är osäker Draken 5 + 6 okt 19.30 465 :-
Christian Gabel: 1900 Stora Teatern 5 + 6 okt 19.00 305 :-
Beach House Trädgår´n 5 okt 20.00 425 :- Boka!
NHL: Edmonton vs. New Jersey Scandinavium 6 okt 19.00 div. :-
Tallest Man On Earth Draken 7 okt 19.00 535 :-
Daniel Sloss Lorensbergsteatern 7 okt 19.30 330 :- Boka!
Fish Pustervik 8 okt 20.30 405 :-
Levellers / Seán McGowan Pustervik 10 okt 19.00 375 :-
Israel Galvan Stora Teatern 10 okt 19.00 295 :-
Docenterna Nefertiti 10 okt 18.00 285 :-
Forum för Poesi & Prosa Musikens Hus 10 okt 19.00 80/50 :- Boka!
Damien Jurado Pustervik 11 okt 19.00 240 :- Boka!
Kurt Vile & The Violators / Meg Baird Pustervik 13 okt 18.00 400 :-
RAW Comedy Club Trädgår´n 13 okt 21.00 405/275 :- Boka!
GWO: Det spökar i Kronhuset Kronhuset 13 okt 13.00 150/50 :-
Ett Sista Glas Champagne 1899 Hällsnäs Herrgård fr.o.m. 13 okt 16.45 999-1725 :- Boka!
Keyyo: Ryssen kommer Stora Teatern 13 okt 19.00 395 :-
The Umbilical Brothers Lorensbergsteatern 14 okt 19.30 380 :- Boka!
Nisse Hallberg Stora Teatern 14 okt 19.00 300-370 :-
Hot Snakes Pustervik 14 okt 19.00 225 :-
Jess Williamson Pustervik 15 okt 19.00 200 :-
Tonbruket Stora Teatern 15 okt 19.00 295 :-
Phosphorescent Pustervik 16 okt 19.00 375 :-
Sofia Södergård: Slick Stora Teatern 17 okt 19.00 180 :-
GWO: Musik och Rum Kronhuset 18 okt 19.00 205/225 :-
Cirkus Cirkör: Epifónima Stora Teatern 19 - 28 okt 19.00 350/175 :-
Pernilla Wahlgren: Kort glad och tacksam Lorensbergsteatern 21 okt 19.30 560 :- Boka!
Joshua Radin / William Fitzsimmons Pustervik 22 okt 19.00 375 :-
Laura Viers Oceanen 22 okt 19.00 250 :-
Kjell Enhager: Jag AB 2.0 Lorensbergsteatern 23 okt 18.30 530 :- Boka!
Blackberry Smoke Pustervik 24 okt 19.00 375 :-
Jason Timbuktu Diakite Draken 25 - 28 okt 19.30 535/335 :-
Gårda Humorklubb: Westin, Schyffert & Andersson Brewhouse 25 okt 20.00 190 :- Boka!
Beatle Day 2018 Valand 26 + 27 okt 19.00 480/680 :-
Kebnekajse / Magna Mater Musikens Hus 26 okt 20.00 225 :-
Björn Skifs Scandinavium 26 + 27 okt 19.30 695-895 :- Boka!
Attentat Bellmans Salonger 27 okt 21.30 275/540 :- Boka!
The Vaccines Pustervik 29 okt 19.00 300 :-
Ihsahn / Ne Obliviscaris Sticky Fingers 29 okt 20.00 385 :-
Lennie Norman: Gubbvarning Live Lorensbergsteatern 31 okt 19.30 525 :- Boka!
Fatoumata Diawara Stora Teatern 31 okt 19.00 350 :-
Hits of the 60´s, the Original Artists! Lorensbergsteatern 1 nov 19.30 495 :- Boka!
Kristofer Åström Stora Teatern 1 nov 19.00 295 :-
Olga Pericet Nefertiti 2 nov 18.00 350 :-
Nightwish Partille Arena 2 nov 20.00 505/555 :-
Emil Jensen: En Gemensam Galning Stora Teatern 2 - 4 nov 19.00 420 :-
Pernilla Wahlgren: Kort glad och tacksam Lorensbergsteatern 2 + 3 nov 19.30 560 :-
Fars: Rakt ner i fickan Fjärås Bygdegård 3 - 25 nov 18.00 195/325 :- Boka!
Scenkväll med Luuk Draken 3 nov 19.30 465 :-
Isaac & The Soul Company Brewhouse 3 nov 19.00 380 :-
Ika Nord: Kroppkaka Stora Teatern 5 nov 19.00 150 :-
Kataklysm / Hypocrisy Trädgår´n 6 nov 19.00 405 :-
The Posies Pustervik 6 nov 19.00 250 :-
Good Harvest Stora Teatern 6 nov 19.00 250 :-
Josh Rouse Pustervik 7 nov 19.00 275 :-
Carl-Johan Vallgren Stora Teatern 7 nov 19.00 395 :-
Forum för Poesi & Prosa Musikens Hus 7 nov 19.00 80/50 :- Boka!
Moto Boy Stora Teatern 8 nov 19.00 375 :-
Lisa Nilsson Gothia Towers The Theatre 8 - 11 nov 19.30 495-1230 :-
The Play that goes wrong Lorensbergsteatern fr.o.m. 8 nov 19.30 495-595 :- Boka!
Walking with Dinosaurs Scandinavium 9 - 11 nov 19.00 275-740 :- Boka!
Dark Funeral Pustervik 9 nov 19.00 370 :-
Niklas Andersson: Medelmåttan från Hisingen Draken 9 + 10 nov 19.30 315 :-
The Human League Trädgår´n 9 nov 20.30 485 :- Boka!
No Fun At All / Satanic Surfers Pustervik 10 nov 19.00 295 :-
Bohuslän Big Band: Träd av Ljus Stora Teatern 11 nov 16.00 250 :-
Walter Trout & Band Pustervik 13 nov 19.00 375 :-
Chris Kläfford Stora Teatern 14 nov 19.00 450 :-
Trampled by Turtles Pustervik 14 nov 19.00 270 :-
Kassia Klein Stora Teatern 15 nov 19.00 275 :-
Black Stone Cherry / Monster Truck Pustervik 15 nov 19.00 270 :-
Gårda Humorklubb: Stanley, Berggren & Andersson Brewhouse 15 nov 20.00 190 :- Boka!
PKFittan med Elina Du Rietz Henriksberg 16 nov 19.00 165 :-
Per Gessle Scandinavium 16 nov 19.30 530-635 :- Boka!
Enslaved / Gaahls Wyrd / Skogen Musikens Hus 16 nov 19.00 315 :-
Mattias Alkberg: Alla är sämst Stora Teatern 16 nov 19.00 295 :-
Peter Apelgren: Improjavsing Draken fr.o.m. 16 nov 19.30 465 :-
Mantar / Skeletonwitch Sticky Fingers 16 nov 19.30 295 :-
GWO: Jazz på svenskt vis Kronhuset 17 nov 14.00 275/295 :-
Mia Skäringer: Avig Maria Scandinavium 17 + 18 nov 20.00 295-695 :- Boka!
Johan Boding & Night of Queen: Freddie Forever Lorensbergsteatern 18 nov 18.00 495-600 :- Boka!
Uncle Acid & The Deadbeats / L.A. Witch Pustervik 19 nov 19.00 275 :-
Länge leve Sven-Ingvars! Lorensbergsteatern 20 nov 19.00 560 :- Boka!
Uriah Heep / The Quill Trädgår´n 21 nov 19.00 480 :-
August Burns Red, Wage War & Betraying The Martyrs Pustervik 22 nov 19.00 320 :-
Treat Sticky Fingers 23 nov 20.30 330 :-
Alan Walker Pustervik 24 nov 21.00 375 :-
Kikagaku Moyo Pustervik 25 nov 19.00 225 :-
Svansjön: St Petersburg Festival Ballet Lorensbergsteatern 27 nov 19.30 645 :- Boka!
Klas Hallberg: Hela Sverige hånglar Lorensbergsteatern 28 nov 19.00 385 :- Boka!
Episod: Lars Noren Stora Teatern 28 nov 19.00 325 :-
Clutch Pustervik 29 nov 19.00 395 :-
Bob Hund Brewhouse 29 + 30 nov 18.00 355 :-
Adolphson & Falk: 50 år Stora Teatern 30 nov 19.00 475/375 :-
Division of Laura Lee / Snuffed by the Yaukuza Musikens Hus 30 nov 21.00 160 :-
Julkonserten Änglaljus Smyrnakyrkan 30 nov 19.00 425 :- Boka!
Pustervik 30 nov 19.00 350 :-
Freak Kitchen Pustervik 1 dec 19.00 330 :-
Deer Tick Pustervik 1 dec 22.00 165 :-
Gary Numan / Nightmare Air Pustervik 2 dec 19.00 375 :-
Mariah Carey Scandinavium 3 dec 19.30 845-1255 :- Boka!
Forum för Poesi & Prosa Musikens Hus 5 dec 19.00 80/50 :- Boka!
Myrkur Pustervik 5 dec 19.00 375 :-
Tavlor på en utställning Sjöströmsalen 6 dec 18.00 50-225 :-
Pretty Maids Sticky Fingers 7 dec 20.00 380 :-
Posörerna spelar Lundell Porter Pelles 7 + 8 dec 19.00 160 :-
Bohuslän Big Band: Christmas Stora Teatern 9 dec 19.00 395 :-
Drengarnas Jul Lorensbergsteatern 9 - 18 dec 19.00 360/150 :- Boka!
Daniel Lemma Stora Teatern 14 - 15 dec 19.00 350 :-
Graveyard Pustervik 15 dec 19.00 325 :-
Jesper Rönndahl Stora Teatern 16 dec 19.00 350 :-
Sofia Karlsson & Martin Hederos Stora Teatern 18 dec 19.00 375 :-
I Juletid 2018: Christer Sjögren m.fl. Annedalskyrkan 18 dec 19.30 375 :- Boka!
Räfven: Räfvarnas Afton Stora Teatern 21 dec 19.00 250 :-
Strålande Jul Domkyrkan 21 + 22 dec 20.00 275/295 :-
Nötknäpparen: Julbalett för hela familjen Lorensbergsteatern 21 + 22 dec 19.00 395/195 :- Boka!
West of Eden: Celtic Christmas Masthuggskyrkan 22 dec 19.00 180/345 :- Boka!
GWO: Trettonhelgskonsert Kronhuset 4 + 5 jan 19.00 275/295 :-
Disney On Ice Scandinavium 10 - 13 jan 18.00 175-475 :- Boka!
Evergrey Pustervik 26 jan 19.00 320 :-
Wishbone Ash Pustervik 30 jan 19.00 395 :-
Labero Inflame Scandinavium 3 feb 18.00 330-1355 :- Boka!
Nujen & Möller: Sveriges Historia Draken fr.o.m. 15 feb 19.30 465 :-
Ghost Scandinavium 20 feb 19.00 510-800 :- Boka!
Hampus Nessvold: Ta det som en man Stora Teatern 22 feb 19.00 350 :-
Blue Planet II Scandinavium 23 feb 19.00 272-845 :- Boka!
Pernilla Wahlgren: Kort glad och tacksam Draken 22 - 24 feb 19.30 565 :-
Brolle: Elvis, Cash, The Killer & Me Scandinavium 1 mar 19.30 590-940 :- Boka!
Djungelboken Scandinavium 3 mar 13.00 375-625 :- Boka!
Andrea Bocelli Scandinavium 16 mar 19.30 940-2195 :- Boka!
Svansjön: Ryska Nationalbaletten Lorensbergsteatern 20 mar 19.30 590 :- Boka!
Smokie Lorensbergsteatern 4 apr 19.30 695-1995 :- Boka!
The Summer of Love Lorensbergsteatern 24 apr 19.30 595 :- Boka!