De arrangemang som inte har en "Boka!"-länk till höger säljer vi bara över disk. Välkommen in!
Evenemang Plats Datum Tid Pris Bokning
Örgryte IS Gamla Ullevi t.o.m. 10 nov 19.00 div. :- Boka!
IFK Göteborg Gamla Ullevi t.o.m. 28 okt 19.00 div. :- Boka!
BK Häcken Bravida Arena t.o.m. 31 okt 19.00 div. :- Boka!
GAIS Gamla Ullevi t.o.m. 4 nov 19.00 div. :- Boka!
Harlowmordet: Deckargåta GTS Konferens & Festvåning t.o.m. 15 dec 18.00 695 :- Boka!
Showtime Vasa GTS Konferens & Festvåning t.o.m. 8 dec 18.00 695 :- Boka!
Rock Show Park Lane t.o.m. 10 apr 18.30 965/1398 :- Boka!
Redbergslid IK Lisebergshallen t.o.m. 26 dec 19.00 75/150 :- Boka!
Visning av Rådhuset Göteborg Rådhuset t.o.m. 20 dec 18.00 80/140 :- Boka!
Frölunda Indians Scandinavium t.o.m. 14 mar 19.30 div. :- Boka!
Nefertiti Workshop Orchestra Nefertiti 19 sep 18.00 170 :-
Toots & The Maytals Pustervik 19 sep 19.00 415 :-
Kamelot / Leaves Eyes / Dynazty Pustervik 20 sep 19.00 385 :-
Schlippenbach, Mahall & Tom Nefertiti 20 sep 18.00 245 :-
Macken Lorensbergsteatern t.o.m 27 okt 19.30 595-1050 :- Boka!
Dr Feelgood Apple Hotel 22 sep 20.00 225 :- Boka!
Barbados Porter Pelles 20 sep 19.30 160 :-
The Groove Extension / Sisters of Invention Nefertiti 21 sep 18.00 225 :-
Syster Sol Pustervik 21 sep 21.00 225 :-
Björn & Johan: Din j-vla fegis Kajskjul 8 21 + 22 sep 21.00 465-815 :-
Sinfonia Intercontinental Stora Teatern 21 sep 19.00 190 :-
Beat Box Gbg Preparty Café Hängmattan 21 sep 19.00 150 :-
Geigers septemberfest Folkteatern 21 + 22 sep 19.00 100/120 :-
NewOpera CO: Regrets Atalante 21 - 28 sep 18.00 175 :-
How to become Swedish in 60 minutes Draken 21 sep 19.00 390/350 :-
Full Circle Porter Pelles 22 sep 19.30 160 :-
Henric De La Cour Hoki Moki 22 sep 22.00 180 :- Boka!
Italo Disco Festival Musikens Hus 22 sep 18.00 495 :-
Albin Lee Meldau Pustervik 22 sep 19.00 165 :-
Etienne Mbappe & The Prophets Nefertiti 22 sep 18.00 350 :-
Texas Pustervik 23 sep 19.00 390 :- Boka!
Markatta Musikteater Nefertiti 23 sep 15.00 140 :-
Dubioza Kolektiv Pustervik 25 sep 19.00 365 :-
GWO: Svenska marscher Kronhuset 25 sep 19.00 205/225 :-
Fredrik Lindström: Samkväm Draken 25 sep 20.00 385 :-
A Choir of Ghosts / Arvid Nero Nefertiti 26 sep 18.00 200 :-
Queen Zenobia Stora Teatern 26 sep 19.00 210 :-
Banditos Pustervik 26 sep 19.00 200 :-
Ståuppklubben Contrast Public House fr.o.m. 26 sep 20.00 175 :-
Leprous / Agent Fresco Sticky Fingers 27 sep 20.00 285 :-
More Than a Pair Nefertiti 27 sep 18.00 200 :-
Then Svenska Messan Tyska Kyrkan 27 + 28 sep 19.00 235/130 :-
The Musical Box Stora Teatern 27 sep 19.00 635-715 :-
Saxon / Y&T / Raven Apollon - Trollhättan 28 sep 19.00 505 :-
The Skatalites / Partiet Trio Musikens Hus 28 sep 20.00 360 :-
Frej Larsson & vänner Hoki Moki 28 sep 21.00 250 :- Boka!
Massgrav Musikens Hus 28 sep 21.00 125 :-
Dog Star Orchestra / Siwan Nefertiti 28 sep 18.00 200 :-
Svenska Akademien Pustervik 28 sep 20.00 275 :-
Noice Bellmans Salonger 28 sep 18.00 320/585 :- Boka!
Mile K, Dara B & Menil V Trädgår´n 28 sep 23.00 370 :-
David Batra: Elefanten i rummet Draken 28 + 29 sep 19.30 475 :-
MCC (Magna Carta Cartel) / Tengil Sticky Fingers 29 sep 19.30 265 :-
Tribute to Aretha Franklin Nefertiti 29 sep 18.00 245 :-
Olof Wretling Stora Teatern 29 sep 19.00 435 :-
Hästpojken / Agent Blå Pustervik 29 sep 19.00 295 :-
Thomas Järvheden: Bra Mkt Sämre! Bio Roy 29 sep 21.00 345 :-
Afrikansk Kulturnatt Musikens Hus 29 sep 20.00 100 :- Boka!
GWO: Festival - Göteborg Art Sounds Kronhuset 29 sep 19.00 80/100 :-
Mike Epps Lorensbergsteatern 29 sep 23.00 375 :- Boka!
Fado ao Centro Hagakyrkan 30 sep 19.30 330 :- Boka!
Från West End till Göteborg Stora Teatern 30 sep 18.00 295 :-
Della Grande Draken 2 okt 19.00 339 :-
När vi träffade varann Folkteatern 2 + 3 okt 18.30 140-230 :-
Caroline af Ugglas Nefertiti 3 okt 20.30 405 :-
Dogville Folkteatern fr.o.m. 3 okt 19.00 90-280 :-
Vägus: Beethoven på Utflykt Sjöströmsalen 3 okt 19.00 150/75 :- Boka!
Emma Knyckare: Årets Mama Draken 4 okt 20.00 365 :-
Soul Night Stora Teatern 4 okt 19.00 405 :-
Songs: Molina - A Memorial Pustervik 4 okt 19.00 250 :-
Gårda Humorklubb: Apelgren, Rheborg & Andersson Brewhouse 4 okt 20.00 190 :- Boka!
Three Trapped Tigers Nefertiti 4 okt 18.00 170 :-
Johan Rheborg: Säker på att jag är osäker Draken 5 + 6 okt 19.30 465 :-
Sky High Nefertiti 5 okt 18.00 305 :-
Beach House Trädgår´n 5 okt 20.00 425 :- Boka!
Coffinshakers / Illuminators / Test Pilots Pustervik 5 okt 21.00 175 :-
Christian Gabel: 1900 Stora Teatern 5 + 6 okt 19.00 285/315 :-
NHL: Edmonton vs. New Jersey Scandinavium 6 okt 19.00 div. :-
Daniel Lemma & Hot This Year Band Nefertiti 6 okt 18.00 245 :-
At The Gates / Nifelheim / Vampire Pustervik 6 + 7 okt 19.00 400 :-
The Raw Man Teater Uno 7 - 14 okt 18.00 150 :- Boka!
Daniel Sloss Lorensbergsteatern 7 okt 19.30 330 :- Boka!
Tallest Man On Earth Draken 7 okt 19.00 535 :-
Fish Pustervik 8 okt 20.30 405 :-
Doc Lounge Folkteatern fr.o.m. 9 okt 18.30 80/60 :-
Forum för Poesi & Prosa Musikens Hus 10 okt 19.00 80/50 :- Boka!
Levellers / Seán McGowan Pustervik 10 okt 19.00 375 :-
Israel Galvan: Fla.co.men Stora Teatern 10 okt 19.00 305 :-
Docenterna Nefertiti 10 okt 18.00 285 :-
Man Must Sing! Kom Inte Hit Atalante 11 - 14 okt 19.00 215/135 :-
Damien Jurado Pustervik 11 okt 19.00 240 :- Boka!
Arvingarna Kajskjul 8 fr.o.m. 12 okt 18.15 465-895 :- Boka!
Luke Elliot Pustervik 12 okt 19.00 225 :-
Sakarias Pustervik 12 okt 21.00 165 :-
Thomas Markusson Open Nefertiti 12 okt 18.00 200 :-
Glenntown Irish Music Festival Musikens Hus 13 okt 19.00 295-695 :- Boka!
Nynningen: Stöd för Rosengrenskas Frölunda Kulturhus 13 okt 19.00 120 :- Boka!
Keyyo: Ryssen kommer Stora Teatern 13 okt 19.00 405 :-
Kroppsminnen Folkteatern 13 okt 19.00 100 :-
Kurt Vile & The Violators / Meg Baird Pustervik 13 okt 18.00 400 :-
AMK late night Draken 13 okt 19.30 289 :-
RAW Comedy Club Trädgår´n 13 okt 21.00 405/275 :- Boka!
Ett Sista Glas Champagne 1899 Hällsnäs Herrgård fr.o.m. 13 okt 16.45 999-1725 :- Boka!
Ida Sand & Stockholm Underground Nefertiti 13 okt 18.00 285 :-
GWO: Det spökar i Kronhuset Kronhuset 13 okt 13.00 150/50 :-
Nisse Hallberg Stora Teatern 14 okt 19.00 380/330 :-
Hot Snakes Pustervik 14 okt 19.00 225 :-
Melvins / ShitKid Musikens Hus 14 okt 19.00 300 :-
The Umbilical Brothers Lorensbergsteatern 14 okt 19.30 380 :- Boka!
Tonbruket Stora Teatern 15 okt 19.00 305 :-
Jess Williamson Pustervik 15 okt 19.00 200 :-
Phosphorescent Pustervik 16 okt 19.00 375 :-
Sofia Södergård: Slick Stora Teatern 17 okt 19.00 190 :-
Akkarai Sisters Folk 17 okt 20.00 150 :-
Yellowjackets feat. Luciana Souza Nefertiti 17 okt 18.00 350 :-
Livepodd: Tombola Podcast Contrast Public House 17 okt 20.00 165 :-
YOB / Wiegedood Sticky Fingers 18 okt 20.30 275 :-
Contact Pustervik 18 okt 19.00 240 :-
GWO: Musik och Rum Kronhuset 18 okt 19.00 205/225 :-
SEMST Demokrati Draken 19 okt 20.00 319/279 :-
Nattpassage Folkteatern 19 + 20 okt 18.30 140-230 :-
Cirkus Cirkör: Epifónima Stora Teatern 19 - 28 okt 19.00 360/185 :-
Mapei Pustervik 19 okt 21.00 225 :-
Yazz Ahmed Nefertiti 19 okt 18.00 225 :-
Carla Bley Trio Nefertiti 20 okt 18.00 330 :-
J. Åsling Roots & Friends / Mönsterås Bluesband Musikens Hus 20 okt 20.00 250 :- Boka!
Iraqi Bodies - Pity Part 1 Atalante 20 okt 18.00 175 :-
Det Stora Monstret / Dolce Pustervik 20 okt 21.00 165 :-
Watain / Obnoxious Youth / Dreadful Fate Trädgår´n 20 okt 19.00 385 :-
Vivaldi The Four Seasons Hagakyrkan 20 okt 19.30 330 :- Boka!
Pernilla Wahlgren: Kort glad och tacksam Lorensbergsteatern 21 okt 19.30 560 :- Boka!
Joshua Radin / William Fitzsimmons Pustervik 22 okt 19.00 375 :-
Laura Viers Oceanen 22 okt 19.00 250 :-
Sinsaenum Sticky Fingers 22 okt 20.30 280 :-
Kjell Enhager: Jag AB 2.0 Lorensbergsteatern 23 okt 18.30 530 :- Boka!
Blackberry Smoke Pustervik 24 okt 19.00 375 :-
Sabina Ddumba Lorensbergsteatern 24 okt 19.30 530 :-
KC Baby Nefertiti 24 okt 18.00 255 :-
Andakt i tre akter Atalante 24 okt 18.00 175 :-
Gårda Humorklubb: Westin, Schyffert & Andersson Brewhouse 25 okt 20.00 190 :- Boka!
Jason Timbuktu Diakite Draken 25 - 28 okt 19.30 535/335 :-
Kennedy Administration Nefertiti 26 okt 18.00 225 :-
Björn Skifs Scandinavium 26 + 27 okt 19.30 695-895 :- Boka!
Beatle Day 2018 Valand 26 + 27 okt 19.00 480/680 :-
Kebnekajse / Magna Mater Musikens Hus 26 okt 20.00 225 :-
Lighthouse by Sweden Porter Pelles 26 okt 19.30 150 :-
Robin Jonsson: The Most Human Atalante 27 + 28 okt 18.00 175 :-
Sirintip Nefertiti 27 okt 18.00 200 :-
Caligula´s Horse / Circles / I Built the Sky Fängelset Härlanda 27 okt 18.30 180 :- Boka!
Ultra Satan / Skull & Bones Musikens Hus 27 okt 21.00 150 :-
Attentat Bellmans Salonger 27 okt 21.30 275/540 :- Boka!
Flamenco Festival Hagakyrkan 28 okt 19.30 330 :- Boka!
Ihsahn / Ne Obliviscaris Sticky Fingers 29 okt 20.00 385 :-
The Vaccines Pustervik 29 okt 19.00 300 :-
Niki & The Dove: Tigern & Svanen Stora Teatern 30 okt 19.00 305 :-
Lennie Norman: Gubbvarning Live Lorensbergsteatern 31 okt 19.30 525 :- Boka!
Fatoumata Diawara Stora Teatern 31 okt 19.00 360 :-
Hits of the 60´s, the Original Artists! Lorensbergsteatern 1 nov 19.30 495 :- Boka!
Kristofer Åström Stora Teatern 1 nov 19.00 305 :-
Pernilla Wahlgren: Kort glad och tacksam Lorensbergsteatern 2 + 3 nov 19.30 560 :-
Kadavar / Monolord Sticky Fingers 2 nov 20.30 305 :-
Emil Jensen: En Gemensam Galning Stora Teatern 2 - 4 nov 19.00 430 :-
Patriarkatets för- och nackdelar Musikens Hus 2 nov 19.00 265 :-
In The Darkness, Everything Went Black Atalante 2 + 3 nov 18.00 175 :-
Jonas Lundqvist Pustervik 2 nov 21.00 320 :-
Olga Pericet Nefertiti 2 nov 18.00 350 :-
Nightwish Partille Arena 2 nov 20.00 505/555 :-
Isaac & The Soul Company Brewhouse 3 nov 19.00 380 :-
Fars: Rakt ner i fickan Fjärås Bygdegård 3 - 25 nov 18.00 195/325 :- Boka!
Scenkväll med Luuk Draken 3 nov 19.30 465 :-
Gatans Lag + Radio 69 Musikens Hus 3 nov 21.00 175 :-
Les Big Byrd / Ancient Shapes Pustervik 3 nov 21.00 205 :-
Mezzoforte Nefertiti 3 nov 18.00 380 :-
De Lyckliga Kompisarna Sticky Fingers 3 nov 20.30 260 :-
Brant Bjork / Dunbarrow Sticky Fingers 4 nov 20.30 275 :-
Kayak Musikens Hus 4 nov 18.30 295 :- Boka!
The Mastersons Pustervik 5 nov 19.00 200 :-
Ghost-Note Nefertiti 5 nov 18.00 275 :-
Ika Nord: Kroppkaka Stora Teatern 5 nov 19.00 160 :-
Livepodd med Dilan & Moa Contrast Public House 6 nov 20.00 165 :-
Kataklysm / Hypocrisy Trädgår´n 6 nov 19.00 405 :-
The Posies Pustervik 6 nov 19.00 250 :-
Good Harvest Stora Teatern 6 nov 19.00 260 :-
Nils Landgren Funk Unit Nefertiti 7 + 8 nov 18.00 380 :-
Forum för Poesi & Prosa Musikens Hus 7 nov 19.00 80/50 :- Boka!
Carl-Johan Vallgren Stora Teatern 7 nov 19.00 405 :-
Josh Rouse Pustervik 7 nov 19.00 275 :-
Moto Boy Stora Teatern 8 nov 19.00 385 :-
Linda Pira, Imenella & Unruly Pustervik 8 nov 20.00 205 :-
The Play that goes wrong Lorensbergsteatern fr.o.m. 8 nov 19.30 495-595 :- Boka!
The Pretty Things Musikens Hus 8 nov 20.30 250 :-
Lisa Nilsson Gothia Towers The Theatre 8 - 11 nov 19.30 495-1230 :-
Dark Funeral Pustervik 9 nov 19.00 370 :-
Niklas Andersson: Medelmåttan från Hisingen Draken 9 + 10 nov 19.30 315 :-
Union Carbide Productions Stora Teatern 9 nov 19.00 430 :-
Lions Den / Lavette / Mathilda Brink Musikens Hus 9 nov 21.00 100 :-
The Human League Trädgår´n 9 nov 20.30 485 :- Boka!
Walking with Dinosaurs Scandinavium 9 - 11 nov 19.00 275-740 :- Boka!
No Fun At All / Satanic Surfers Pustervik 10 nov 19.00 295 :-
Ida Redig Stora Teatern 10 nov 19.00 285 :-
The Night Flight Orchestra / Saffire Sticky Fingers 10 nov 19.30 330 :-
Stina Nyberg: Thunderstruck Atalante 10 + 11 nov 18.00 175 :-
Bohuslän Big Band: Träd av Ljus Stora Teatern 11 nov 16.00 260 :-
Becca Mancari Pustervik 12 nov 19.00 200 :-
Anna, Martin & Kören Musikens Hus 12 nov 18.30 210 :-
Walter Trout & Band / Richard Tehler Pustervik 13 nov 19.00 375 :-
Circuit Des Yeux Folk 13 nov 21.00 150 :-
Trampled by Turtles Pustervik 14 nov 19.00 270 :-
Chris Kläfford Stora Teatern 14 nov 19.00 460 :-
Gårda Humorklubb: Stanley, Berggren & Andersson Brewhouse 15 nov 20.00 190 :- Boka!
Felix Skalberg: Vi Två Atalante 15 - 17 nov 18.00 175 :-
Black Stone Cherry / Monster Truck Pustervik 15 nov 19.00 270 :-
Kassia Klein Stora Teatern 15 nov 19.00 285 :-
Per Gessle Scandinavium 16 nov 19.30 530-635 :- Boka!
Mantar / Skeletonwitch Sticky Fingers 16 nov 19.30 295 :-
Xenophobia Folkteatern 16 + 17 nov 18.30 140-230 :-
Mattias Alkberg: Alla är sämst Stora Teatern 16 nov 19.00 305 :-
Enslaved / Gaahls Wyrd / Skogen Musikens Hus 16 nov 19.00 315 :-
Peter Apelgren: Improjavsing Draken fr.o.m. 16 nov 19.30 465 :-
PKFittan med Elina Du Rietz Henriksberg 16 nov 19.00 165 :-
Little Jinder Pustervik 16 nov 21.00 205 :-
Mia Skäringer: Avig Maria Scandinavium 17 + 18 nov 20.00 295-695 :- Boka!
Cats & Dinosaurs Musikens Hus 17 nov 19.00 100-220 :-
GWO: Jazz på svenskt vis Kronhuset 17 nov 14.00 275/295 :-
Johan Boding & Night of Queen: Freddie Forever Lorensbergsteatern 18 nov 18.00 495-600 :- Boka!
Chritian Kjellvander Pustervik 18 nov 19.00 295 :-
Nisse Hallberg Stora Teatern 18 nov 19.00 380/330 :-
Uncle Acid & The Deadbeats / L.A. Witch Pustervik 19 nov 19.00 275 :-
Fricky Pustervik 20 + 21 nov 19.00 275 :-
Länge leve Sven-Ingvars! Lorensbergsteatern 20 nov 19.00 560 :- Boka!
Uriah Heep / The Quill Trädgår´n 21 nov 19.00 480 :-
John Holm Musikens Hus 22 nov 19.00 275 :-
August Burns Red, Wage War & Betraying The Martyrs Pustervik 22 nov 19.00 320 :-
Treat Sticky Fingers 23 nov 20.30 330 :-
Mohsen Namjoo & Faraualla Stora Teatern 23 nov 19.00 360 :-
Kollapse / Altays Electric Freedom / Beverly Kills Musikens Hus 23 nov 21.00 100 :-
Eskobar Stora Teatern 24 nov 19.00 360 :-
Alan Walker Pustervik 24 nov 21.00 375 :-
Allt som blev kvar Folkteatern fr.o.m. 24 nov 18.30 140-230 :-
Kivimäki / Baldal Atalante 24 nov 18.00 175 :-
Kikagaku Moyo Pustervik 25 nov 19.00 225 :-
Svansjön: St Petersburg Festival Ballet Lorensbergsteatern 27 nov 19.30 645 :- Boka!
Markus Krunegård Pustervik 27 + 28 nov 19.00 320 :-
Klas Hallberg: Hela Sverige hånglar Lorensbergsteatern 28 nov 19.00 385 :- Boka!
500 mil Nefertiti 28 nov 18.00 210 :-
Episod: Lars Noren Stora Teatern 28 nov 19.00 335 :-
Pistvakt: Fjôl av! Kajskjul 8 fr.o.m. 29 nov 18.00 995 :- Boka!
Naidu & Cortes: Vägsjälar Atalante 29 + 30 nov 18.00 175 :-
Clutch Pustervik 29 nov 19.00 395 :-
Bob Hund Brewhouse 29 + 30 nov 18.00 355 :-
Robert Broberg-hyllning Stora Teatern 29 nov 19.00 360 :-
Julkonserten Änglaljus Smyrnakyrkan 30 nov 19.00 425 :- Boka!
Pustervik 30 nov 19.00 350 :-
Adolphson & Falk: 50 år Stora Teatern 30 nov 19.00 485/385 :-
Division of Laura Lee / Snuffed by the Yaukuza Musikens Hus 30 nov 21.00 160 :-
Deer Tick Pustervik 1 dec 22.00 165 :-
Timo Räisänen Stora Teatern 1 dec 19.00 405/335 :-
Freak Kitchen Pustervik 1 dec 19.00 330 :-
Gary Numan / Nightmare Air Pustervik 2 dec 19.00 375 :-
Mariah Carey Scandinavium 3 dec 19.30 845-1255 :- Boka!
Kojo Funds Pustervik 4 dec 20.00 275 :-
En Vintersaga Folkteatern fr.o.m. 4 dec 19.00 160-280 :-
Brel möter Piaf Stora Teatern 4 dec 19.00 360 :-
Myrkur Pustervik 5 dec 19.00 375 :-
Ami Skånberg Dahlstedt: Yamamba Atalante 5 - 9 dec 18.00 175 :-
Forum för Poesi & Prosa Musikens Hus 5 dec 19.00 80/50 :- Boka!
Bob Hansson Stora Teatern 5 dec 19.00 330 :-
Vintergalan Scandinavium 6 dec 21.00 495 :- Boka!
Julbordsquiz med Schyffert & Niklas Brewhouse 6 - 15 dec 21.00 330 :- Boka!
Tavlor på en utställning Sjöströmsalen 6 dec 18.00 50-225 :-
Tove Styrke Pustervik 6 dec 19.00 305 :-
Le Jardin nycirkus Stora Teatern 7 + 8 dec 19.00 185/260 :-
Posörerna spelar Lundell Porter Pelles 7 + 8 dec 19.00 160 :-
Viva Sounds Pustervik 7 + 8 dec 19.00 145-325 :-
Pretty Maids Sticky Fingers 7 dec 20.00 380 :-
Viagra Boys Pustervik 7 dec 21.00 175 :-
Bohuslän Big Band: Christmas Stora Teatern 9 dec 19.00 405 :-
Alex & Sigge: Julpodden Draken 9 dec 19.00 289 :-
Drengarnas Jul Lorensbergsteatern 9 - 18 dec 19.00 360/150 :- Boka!
Messiah Tyska Kyrkan 11 - 13 dec 19.00 340/130 :-
Jul och Luciakonsert Oscar Fredriks K:A 13 + 14 dec 18.00 120 :- Boka!
The Refreshments & Nisse Hellberg Stora Teatern 13 dec 19.00 505 :-
Daniel Lemma Stora Teatern 14 - 15 dec 19.00 360 :-
Enter Shikari / Milk Teeth Sticky Fingers 15 dec 19.30 285 :-
Graveyard Pustervik 15 dec 19.00 325 :-
Elvis Christmas 2018 Annedalskyrkan 16 dec 18.00 425 :- Boka!
Jesper Rönndahl Stora Teatern 16 dec 19.00 360 :-
Sofia Karlsson & Martin Hederos Stora Teatern 18 dec 19.00 385 :-
I Juletid 2018: Christer Sjögren m.fl. Annedalskyrkan 18 dec 19.30 375 :- Boka!
Burnt Out Punks: Bränd Jul Stora Teatern 19 dec 19.00 405 :-
Nötknäpparen: Julbalett för hela familjen Lorensbergsteatern 21 + 22 dec 19.00 395/195 :- Boka!
Strålande Jul Domkyrkan 21 + 22 dec 20.00 275/295 :-
Räfven: Räfvarnas Afton Stora Teatern 21 dec 19.00 260 :-
Jul med Franska Trion Pustervik 22 dec 19.00 320 :-
West of Eden: Celtic Christmas Masthuggskyrkan 22 dec 19.00 180/345 :- Boka!
123 Schtunk: Ett Urtaget Hjärta Lorensbergsteatern 27 - 30 dec 19.00 200/360 :-
Tyskt & Italienskt Tyska Kyrkan 2 jan 19.00 235/130 :-
GWO: Trettonhelgskonsert Kronhuset 4 + 5 jan 19.00 275/295 :-
Nycirkus: Circa / Humans Stora Teatern 5 + 6 jan 18.00 330/185 :-
Disney On Ice Scandinavium 10 - 13 jan 18.00 175-475 :- Boka!
Stefan Andersson: Flygblad över Berlin Kajskjul 8 fr.o.m. 11 jan 18.00 1045 :- Boka!
Evergrey Pustervik 26 jan 19.00 320 :-
Wishbone Ash Pustervik 30 jan 19.00 395 :-
Labero Inflame Scandinavium 3 feb 18.00 330-1355 :- Boka!
Low Pustervik 12 feb 19.00 250 :-
John Garcia & Band of Gold / Dead Quiet Sticky Fingers 15 feb 20.30 315 :-
Nujen & Möller: Sveriges Historia Draken fr.o.m. 15 feb 19.30 465 :-
Junius Meyvant Pustervik 19 feb 19.00 250 :-
Ghost Scandinavium 20 feb 19.00 510-800 :- Boka!
Bach & Buxtehude Tyska Kyrkan 21 feb 19.00 235/130 :-
Hampus Nessvold: Ta det som en man Stora Teatern 22 feb 19.00 260-360 :-
Blue Planet II Scandinavium 23 feb 19.00 272-845 :- Boka!
Pernilla Wahlgren: Kort glad och tacksam Draken 22 - 24 feb 19.30 565 :-
Theodora Tyska Kyrkan 23 feb 17.00 340/130 :-
Musikalen Annie Lorensbergsteatern fr.o.m. 1 mar 19.00 450/625 :-
Brolle: Elvis, Cash, The Killer & Me Scandinavium 1 mar 19.30 590-940 :- Boka!
Pernilla Wahlgren: Kort glad och tacksam Draken 1 - 3 mar 19.30 565 :-
Wild Nothing Pustervik 2 mar 21.00 205 :-
Djungelboken Scandinavium 3 mar 13.00 375-625 :- Boka!
Andrea Bocelli Scandinavium 16 mar 19.30 940-2195 :- Boka!
Svansjön: Ryska Nationalbaletten Lorensbergsteatern 20 mar 19.30 590 :- Boka!
Billy Ocean Trädgår´n 20 mar 19.00 495 :-
Dohlsten: Farväl Majorna Stora Teatern 22 mar 19.00 285 :-
Smokie Lorensbergsteatern 4 apr 19.30 695-1995 :- Boka!
The Summer of Love Lorensbergsteatern 24 apr 19.30 595 :- Boka!
David Batra: Elefanten i rummet Draken 26 apr 19.30 475 :-
Gala Elegance: John Kluge & Sofia Källgren Valand 10 maj 19.00 795 :- Boka!
Elton John Scandinavium 19 maj 19.00 690-1355 :- Boka!