De arrangemang som inte har en "Boka!"-länk till höger säljer vi bara över disk. Välkommen in!
Evenemang Plats Datum Tid Pris Bokning
Popcirkus Park Lane t.o.m. 26 maj 18.30 945/1378 :- Boka!
Ståuppklubben Henriksberg t.o.m. 10 maj 20.00 155 :-
Doktor Faustus Folkteatern t.o.m. 28 apr 18.30 140-230 :-
Prat och Människor Folkteatern t.o.m. 28 apr 19.00 160-280 :-
Guidad tur Ostindiefararen t.o.m. 31 aug 12.00 120 :- Boka!
Guidad tur Skansen kronan t.o.m. 6 maj 13.00 50-120 :- Boka!
Nymferna i Haga Skansen kronan t.o.m. 18 maj 19.30 690/740 :- Boka!
Danny Saucedo: Nu Gothia Towers The Theatre t.o.m. 5 maj 21.00 495-1495 :-
Örgryte IS Gamla Ullevi t.o.m 10 nov 19.00 div. :-
IFK Göteborg Gamla Ullevi t.o.m 28 okt 19.00 div. :- Boka!
BK Häcken Bravida Arena t.o.m 31 okt 19.00 div. :- Boka!
GAIS Gamla Ullevi t.o.m 4 nov 19.00 div. :- Boka!
Zbigniew Karkowski Atalante 22 apr 17.00 115/95 :-
Bury Tomorrow Fängelset Härlanda 24 apr 19.00 185 :- Boka!
The Weather Station / I´m Kingfisher Pustervik 24 apr 19.00 200 :- Boka!
Latino Festival 2018 Viktoriahuset 26 + 27 apr 17.00 100 :- Boka!
Siri & Snelle: Jag är kosmos Atalante 27 - 29 apr 19.00 135/175 :-
Hypnos / Orkan / Magna Mater / Mathilda Brink Musikens Hus 27 apr 20.00 130 :- Boka!
Parham Pustervik 27 apr 21.00 205 :-
Doktor Glas med Thorsten Flinck Draken 27 apr 20.00 389 :-
The Shamss Ensemble Stora Teatern 27 apr 19.00 250 :-
Ellen Andrea Wang Nefertiti 27 apr 18.00 200 :- Boka!
Harlowmordet: Deckargåta GTS Konferens & Festvåning fr.o.m. 28 apr 18.00 695 :- Boka!
Bryan Adams Partille Arena 28 apr 19.30 590/695 :- Boka!
Latino Festival 2018 Musikens Hus 28 apr 19.00 225 :- Boka!
Sofi Hellborg Gang Nefertiti 28 apr 18.00 200 :- Boka!
Slowgold Pustervik 28 apr 19.00 275 :- Boka!
Hästpojken Stora Teatern 28 apr 19.00 315 :-
Eva Dahlgren Pustervik 29 apr 19.00 395 :-
Total Chaos Bengans 29 apr 19.00 130 :- Boka!
Ulrik Munther Pustervik 30 apr 19.00 175 :-
Asaf Avidan Pustervik 1 maj 19.00 320 :- Boka!
Machine Head Pustervik 2 maj 19.00 425 :- Boka!
Lajka / Zvezdana Novaković Café Hängmattan 3 maj 18.30 50-100 :- Boka!
Jenny Wilson Pustervik 3 maj 19.00 290 :- Boka!
En hyllning till Björn Afzelius Lorensbergsteatern 3 maj 19.30 395 :- Boka!
Alexander Lövmark Perfect Storm Nefertiti 3 maj 18.00 200 :-
Långfinger / Troubled Horse / Presolar Sands Pustervik 4 maj 21.00 145 :-
Fastpoholmen Musikens Hus 4 maj 20.00 170 :- Boka!
Stor som Lola / Radar / Oh Sister Pustervik 4 maj 19.00 125 :-
Valdemar spelar Dylan Porter Pelles 4 maj 19.00 160 :-
Mr. Eazi - officiell efterfest Hemlig Plats 4 maj 23.59 800 :- Boka!
BRONK Nefertiti 4 maj 18.00 200 :-
GWO: Älskade horn Kronhuset 4 maj 19.00 50-225 :-
Mr. Eazi Partille 4 maj 18.00 290-1500 :- Boka!
Mares Pustervik 4 maj 19.00 150 :- Boka!
En hyllning till Cornelis Lorensbergsteatern 5 maj 19.30 685 :- Boka!
Dark Tranquility / Equilibrium / Black Therapy Trädgår´n 5 maj 19.30 380 :-
Scorched Tundra IX Pustervik 5 maj 20.00 295 :- Boka!
Flora Cash Nefertiti 5 maj 19.00 170 :-
Audicija Svenska Mässan 5 maj 19.00 320 :-
Conscious Sounds Simmer Down 5 maj 21.00 130 :- Boka!
Bill Evans Petite Blonde II Nefertiti 6 maj 18.00 350 :- Boka!
Mindfuckness Stora Teatern 7 maj 19.00 420 :-
MusikTeaterVerket Atalante 8 - 12 maj 19.00 175/135 :-
Ola Salo & Augustifamiljen Stora Teatern 9 + 12 maj 19.00 495 :-
SM-final i Handboll Scandinavium 10 maj 13.45 225-635 :- Boka!
Axel Rudi Pell Sticky Fingers 10 maj 19.30 380 :-
Hard Action / Night Café Hängmattan 11 maj 20.00 130 :- Boka!
MOZ Trio Nefertiti 11 maj 18.00 200 :-
Gundelach / Tracy Irve Pustervik 11 maj 21.00 150 :- Boka!
Cantorums Vårkonsert Artisten 12 maj 15.00 190/50 :- Boka!
Batushka / Mortuus / Pestkraft Musikens Hus 12 maj 19.00 315 :-
Missios Pustervik 12 maj 19.00 150 :- Boka!
Human Element Nefertiti 12 maj 18.00 275 :-
Skid Row / Dirty Thrills Sticky Fingers 13 maj 20.00 355 :-
Cécile McLorin Salvant Nefertiti 13 maj 18.00 350 :-
Sleaford Mods Pustervik 13 maj 19.00 250 :- Boka!
Radioactivity / Bad Sports Bengans 15 maj 19.00 130 :- Boka!
Stanley Clarke Nefertiti 14 maj 18.00 350 :-
Gogol Bordello Pustervik 16 maj 19.00 425 :- Boka!
Forum för Poesi & Prosa Musikens Hus 16 maj 19.00 80/50 :- Boka!
NOCOM Nefertiti 17 maj 18.00 120 :-
GBG Wrestling: Long Live The Loud Pustervik 18 maj 19.00 310/260 :-
Keyyo: Ryssen kommer Lorensbergsteatern 18 maj 19.00 395/495 :- Boka!
Johanna Hjort & Sweet Little Angels Nefertiti 18 maj 18.00 200 :-
The Bland Porter Pelles 18 maj 19.00 160 :-
Arena Musikens Hus 18 maj 19.00 275 :- Boka!
Showtime Vasa GTS Konferens & Festvåning fr.o.m. 19 maj 18.00 695 :- Boka!
Maia Castro Nefertiti 19 maj 18.00 245 :-
En hyllning till Sven-Ingvars Apple Hotel 19 maj 20.30 225 :- Boka!
Black River Delta / Arvid Nero Pustervik 19 maj 21.00 145 :-
Langhorne Slim Pustervik 25 maj 19.00 200 :-
GWO: Slagverksduo i världsklass! Kronhuset 25 maj 19.00 50-225 :-
The Scrags / Dirty Burger Café Hängmattan 25 maj 20.00 130 :- Boka!
L. Goldings, P. Bernstein & B. Stewart Nefertiti 25 maj 18.00 305 :-
Musikens Hus Goes Progressive Part II Musikens Hus 26 maj 18.00 320 :- Boka!
Ida Nielsen Nefertiti 26 maj 18.00 305 :-
Tribulation / Henrik Palm Pustervik 26 maj 19.00 300 :-
Stefan Andersson Blomstermåla - Särö 29 maj 18.30 790 :- Boka!
Livepodd med Lilla Drevet Draken 29 maj 20.00 235 :-
Ångaren Bohuslän Göteborgs Skärgård fr.o.m. 30 maj 18.30 div. :- Boka!
Killswitch Engage Pustervik 31 maj 19.00 350 :- Boka!
Max García Conover Skansen kronan 31 maj 18.30 170 :- Boka!
GWO: Ali Sabah Kronhuset 1 jun 19.00 50-225 :-
Elvis Live on Screen Scandinavium 1 jun 20.00 615-795 :- Boka!
Summerburst 2018 Ullevi 1 + 2 jun 15.00 995/1995 :- Boka!
La Jeunesse & Hans och Greta Lorensbergsteatern 1 + 2 jun 18.00 135-275 :- Boka!
Göteborg Balkan Festival 2018 Musikens Hus 2 jun 21.00 180 :- Boka!
Rome is Not a Town / Big Kizz Pustervik 2 jun 21.00 145 :-
Whitney Rose / Pat Reedy & The Longtime Goners Pustervik 4 jun 19.00 200 :-
Texas Pustervik 5 jun 19.00 390 :- Boka!
The Dead C / Blod / Leda Folk 5 jun 20.45 150 :- Boka!
Foo Fighters / Goat / Frank Carter Ullevi 5 jun 19.00 485-995 :- Boka!
Sweden Rock Festival 2018 Sölvesborg 6 - 9 jun 13.00 2595/2895 :- Boka!
The National / Furure Islands m.fl. Trädgårdsföreningen 6 jun 16.00 740 :-
Wovenhand Pustervik 7 jun 19.00 320 :-
Sverige - Kroatien Gamla Ullevi 7 jun 18.45 80-180 :- Boka!
Damir Niksic Simmer Down 8 jun 19.00 180 :- Boka!
Sista Bossen / Skuldpadda Musikens Hus 8 jun 20.00 13 :- Boka!
Stephen Lynch: The My Old Heart Tour Lorensbergsteatern 9 jun 19.30 420 :- Boka!
Sveriges största feministiska visfestival Musikens Hus 9 jun 16.00 350 :- Boka!
Sverige - Peru Ullevi 9 jun 19.15 100-500 :- Boka!
Anderson East Pustervik 12 jun 19.00 300 :-
Barbados Porter Pelles 14 jun 19.00 160 :-
Brian Fallon Pustervik 14 jun 19.00 360 :- Boka!
Loma Pustervik 15 jun 22.00 145 :-
The Handsome Family Pustervik 15 jun 19.00 275 :- Boka!
Det Stora Monstret Nefertiti 15 jun 19.00 225 :-
GospelbeacH Pustervik 16 jun 21.00 165 :-
Jason Isbell Pustervik 17 jun 19.00 380 :- Boka!
Santana Trädgårdsföreningen 20 jun 19.30 709 :-
Parkway Drive Pustervik 20 jun 19.00 435 :- Boka!
Jay-Z & Beyoncé Friends Arena 25 jun 19.30 615-1395 :- Boka!
Monochromatics / William Soovik Grand Finale Nefertiti 29 jun 18.00 180 :-
Festival Del Mar 2018 Dockyard Hotel 29 + 30 jun 16.00 435 :- Boka!
Den fantastiska resan till The Good Old Days Jonsereds Herrgård & Trädgårdar fr.o.m. 29 jun 19.00 255-495 :- Boka!
Nationalteaterns Rockork. Trädgårns Utescén 29 jun 19.30 495 :- Boka!
Eminem Friends Arena 2 jul 19.00 660-1380 :-
Kuta och Kör Gunnebo fr.o.m. 4 jul 19.00 248/495 :- Boka!
Marstrandsfånge nr 90 Kleist Carlstens Fästning fr.o.m. 5 jul 18.15 505/895 :- Boka!
Lisa Ekdahl Villa Belparc 7 jul 19.00 275 :- Boka!
Ed Sheeran Ullevi 10 + 11 jul 19.30 690-890 :- Boka!
Gefle Metal Festival 2018 Gasklockorna Gävle 13 - 14 jul 13.00 1545 :-
Vi som älskar 90-talet Bananpiren 14 jul 13.00 940/740 :- Boka!
Lars Winnerbäck / Miss Li Trädgårdsföreningen 14 jul 19.00 595 :- Boka!
Van Morrison & Graham Nash Trädgårdsföreningen 16 jul 18.30 695 :- Boka!
Mavis Staples Pustervik 17 jul 19.00 495 :- Boka!
Pirates of Södra Skärgården Brännö 18 - 28 jul 19.00 250/125 :- Boka!
The Dwarves / Nick Oliveri Pustervik 18 jul 19.00 225 :- Boka!
Kim Larsen & Kjukken Trädgårns Utescén 20 jul 19.30 495 :- Boka!
Tarrus Riley & The Black Soil Band Pustervik 20 jul 21.00 295 :-
Guns N Roses Ullevi 21 jul 18.30 615-995 :- Boka!
Wave Festival Asperö Dansbana 27 + 28 jul 12.00 490 :- Boka!
Borgholm Brinner: In Flames m.fl. Borgholms Slottsruin 27 + 28 jul 15.00 1645 :- Boka!
Moneybrother Villa Belparc 28 jul 19.00 275 :- Boka!
Vintage Trouble Pustervik 6 aug 19.00 350 :- Boka!
Way Out West 2018 Slottsskogen 9 - 11 aug 12.00 1995 :- Boka!
The Used Pustervik 14 aug 19.00 350 :-
Roger Waters Friends Arena 18 aug 20.00 635-1240 :- Boka!
Calexico Pustervik 21 aug 19.00 375 :- Boka!
Kevin Hart Scandinavium 26 aug 19.30 530-1170 :- Boka!
Dylan Leblanc / Nicole Atkins Pustervik 26 aug 19.00 250 :- Boka!
Tyler Childers / David Ramirez Pustervik 27 aug 19.00 225 :-
Zephaniah OHora Pustervik 28 aug 19.00 200 :-
Los Lobos Pustervik 29 aug 19.00 440 :-
Kajsa Grytt Nefertiti 30 aug 18.00 285 :-
Best of Bowie Musikens Hus 1 sep 21.00 320 :- Boka!
La Luz Pustervik 7 sep 21.00 145 :-
Rock Show Park Lane fr.o.m. 7 sep 18.30 965/1398 :- Boka!
Gurls Nefertiti 13 sep 18.00 200 :-
Frölunda Indians Scandinavium fr.o.m 15 sep 19.30 div. :- Boka!
Karsten Torebjer Draken 15 sep 19.30 315 :-
Kamelot Pustervik 20 sep 19.00 385 :-
How to become Swedish in 60 minutes Draken 21 sep 19.00 390/350 :-
Dubioza Kolektiv Pustervik 25 sep 19.00 365 :-
Fredrik Lindström: Samkväm Draken 25 sep 20.00 385 :-
Banditos Pustervik 26 sep 19.00 200 :-
The Musical Box Stora Teatern 27 sep 19.00 705 :-
David Batra: Elefanten i rummet Draken 28 + 29 sep 19.30 475 :-
Hästpojken Pustervik 29 sep 19.00 295 :-
Emma Knyckare: Årets Mama Draken 4 okt 20.00 365 :-
Christian Gabel: 1900 Stora Teatern 5 + 6 okt 19.00 305 :-
Beach House Trädgår´n 5 okt 20.00 425 :- Boka!
Johan Rheborg: Säker på att jag är osäker Draken 5 + 6 okt 19.30 465 :-
NHL: Edmonton vs. New Jersey Scandinavium 6 okt 19.00 div. :-
Tallest Man On Earth Draken 7 okt 19.00 535 :-
Fish Sticky Fingers 8 okt 20.30 400 :-
Levellers Pustervik 10 okt 19.00 375 :-
Docenterna Nefertiti 10 okt 18.00 285 :-
Damien Jurado Pustervik 11 okt 19.00 240 :- Boka!
Nisse Hallberg Stora Teatern 14 okt 19.00 300-370 :-
Blackberry Smoke Pustervik 24 okt 19.00 375 :-
Jason Timbuktu Diakite Draken 25 - 28 okt 19.30 535/335 :-
Björn Skifs Scandinavium 26 + 27 okt 19.30 695-895 :- Boka!
Nightwish Partille Arena 2 nov 20.00 495/545 :-
Scenkväll med Luuk Draken 3 nov 19.30 465 :-
The Posies Pustervik 6 nov 19.00 250 :-
Kataklysm / Hypocrisy Trädgår´n 6 nov 19.00 405 :-
Carl-Johan Vallgren Stora Teatern 7 nov 19.00 395 :-
Lisa Nilsson Gothia Towers The Theatre 8 - 11 nov 19.30 495-1230 :-
Moto Boy Stora Teatern 8 nov 19.00 375 :-
The Human League Trädgår´n 9 nov 20.30 485 :- Boka!
Walking with Dinosaurs Scandinavium 9 - 11 nov 19.00 275-740 :- Boka!
Walter Trout Pustervik 13 nov 19.00 375 :-
Trampled by Turtles Pustervik 14 nov 19.00 270 :-
Black Stone Cherry / Monster Truck Pustervik 15 nov 19.00 270 :-
Per Gessle Scandinavium 16 nov 19.30 530-635 :- Boka!
Mattias Alkberg: Alla är sämst Stora Teatern 16 nov 19.00 295 :-
Mia Skäringer: Avig Maria Scandinavium 17 + 18 nov 20.00 295-695 :- Boka!
Night of Queen: Lorensbergsteatern 18 nov 18.00 495-600 :- Boka!
Uncle Acid & The Deadbeats / L.A. Witch Pustervik 19 nov 19.00 275 :-
Uriah Heep Trädgår´n 21 nov 19.00 480 :-
August Burns Red Pustervik 22 nov 19.00 375 :-
Clutch Pustervik 29 nov 19.00 395 :-
Adolphson & Falk: 50 år Stora Teatern 30 nov 19.00 475/375 :-
Freak Kitchen Pustervik 1 dec 19.00 330 :-
Pretty Maids Sticky Fingers 7 dec 20.00 380 :-
Posörerna spelar Lundell Porter Pelles 7 dec 19.00 160 :-
Nujen & Möller: Sveriges Historia Draken fr.o.m. 15 feb 19.30 465 :-
Brolle: Elvis, Cash, The Killer & Me Scandinavium 1 mar 19.30 590-940 :- Boka!
Djungelboken Scandinavium 3 mar 13.00 375-625 :- Boka!
Andrea Bocelli Scandinavium 16 mar 19.30 940-2195 :- Boka!